Více o diskriminaci seniorů v ČR na www.duchodci.webz.cz

Deník Litoměřcko ze středy 29.10.2003.  

Na tento článek opět reaguje Kubínek dne 7.11.2003.  Radní Vlastimil Dvořák dokonce zastává názor na vstupní poplatek, že jde jen o psychologickou hranici ze dne 4.10.2003. O domovu se píše i v dubnu roku 2004 v časopise RING a 28.2.2004 PRÁVO.

STŘEDA 29. ŘíJNA 2003                                                                             LITOMĚŘICKO

Ad: Domovu důchodců chybí vybavení

.JIŘÍ KREJZA ml.

 

Reaguji na článek ze čtvrtka 23. října, který byl otištěn v Deníku Litoměřicka pod názvem "Domovu důchodců chybí vybavení". Starosta města Zdeněk Kubínek v něm vysvětluje, proč chybí částka sedm milionů korun na dovybavení domova důchodců. Odpověděl, že "tyto finance nebyly zahrnuty předchozím zastupitelstvem do nákladů na výstavbu domova důchodců". V té souvislosti se pohoršuji nad tím, že právě on a ještě pár dalších lidí působilo v tomto zastu­pitelstvu a městské radě a působí i dnes.

Proto se město zaručilo příspěvkové organizaci Podřip­ská nemocnice s poliklinikou za kontokorentní úvěr do výše dvou milionů korun.

Zbývajících pět milionů získáme prostřednictvím fi­nančních darů, dodal Kubínek v již zmíněném článku. Na mysli přitom má 55 tisíc korun, které na účet domova musí složit každý senior, jenž má zájem stát se jeho klientem.

Vynásobím-li částku 55 tisíc korun 132 lůžky v domově, vyjde částka 7 milionů 260 tisíc korun. Nikoli tedy pět milionů. Uvědomíli si občané města, že tak závažnou chybu, kterou udělalo tehdejší zastupitelstvo spolu se všemi, kteří k tomuto projektu měli co mluvit, nemusel žádný důchodce pro přijetí do domova důchodců zaplatit ani koru­nu, a tak tomu má skutečně i být.

Jestliže první přijatí lidé složí tuto částku, jak se budou cítit, když ti další nebudou muset zaplatit pro přijetí ani korunu, jelikož už vše bude vybavené?

Jedni by zaplatili tak vysokou sumu, která je pro důchodce nereálná a druzí nic. Domnívám se, že muset za­platit sponzorský dar je protizákonné nebo alespoň na hraně zákona. Ze sdělovacích prostředků víme, že na hraně zákona se pohybovali vždy ti, kteří tunelovali banky a firmy, proč se k takovým praktikám uchyluje i radnice města Roudnice nad Labem? Proč neudělá věci čistě, jasně a sro­zumitelně? Tím nemyslím, že radnice města něco tuneluje.

Slova" sponzorský dar" znamená dobrovolně darovat, nikoli vymahatelný či povinný. Jak je možné, že já jsem jediný, kdo si této skutečnosti všiml? Vždyť zastupitelstvo, páni radní a starosta Kubínek mají k věci nejblíže a ani jeden z nich nepohnul ani prstem. Vždyť my, občané města Roudnice, jsme si je zvolili, mají naši plnou důvěru a věříme, že budou hájit zájmy nás, občanů, a tuto věc uvedou na pravou míru. Vždyť bylo by hanebnost přiživovat se na lidech důchodového věku, pro které mnohdy jiná možnost žití než v tomto ústavu není.

 

Nový roudnlcký domov důchodců byl otevřen před několika týdny. Stále však chybí peníze na Jeho dovybavení, město se proto zaručilo za úvěr provozovateli.                        Foto Karel Pech