Více o diskriminaci seniorů v ČR na www.duchodci.webz.cz

Tento dopis, který jsem obdržel 4.11.2003 od starosty Roudnice Zdeňka Kubínka byl otištěn v Deníku Litoměřicko v pátek 7.11.2003 pod názvem  Sponzorské peníze město neprojí. Radní Vlastimil Dvořák dokonce zastává názor, že jde jen o psychologickou hranici ze dne 4.10.2003.

 

                             Starosta

Města Roudnice nad Labem

 

Roudnice n.L. 4. listopadu 2003

 

Vážený pane,

 

 

         dovolte mi, abych jako starosta města Roudnice n. L. reagoval na Váš článek, zveřejněný v Deníku Litoměřicka dne 29. 10. 2003, ohledně roudnického domova důchodců. Rád bych zmínil několik základních faktů o financování provozu tohoto domova. Domov důchodců je podle vyhlášky 182/1991 Sb. zařazen mezi ústavy sociální péče a jeho provoz je hrazen jednak státní dotací a dále platbou od klientů. Platba klientů se řídí vyhláškami ministerstva práce a sociálních věcí a v Domově důchodců v Roudnici n.L. se platby v souladu s těmito vyhláškami pohybují podle vybavenosti pokoje od 5 760 Kč do 6 450 Kč. Náklady na 1 lůžko v domově důchodců jsou zhruba 13000 Kč měsíčně, státní dotace na 1lůžko je měsíčně 5 039 Kč. Jak na první pohled vidíte, platba od klienta a státní dotace v žádném případě nepokrývá skutečné náklady na provoz domova.

 

Pro každého zřizovatele je provozování sociálního zařízení, jakým je domov důchodců, finančně nákladné. Stát na provoz pouze přispívá a je na zřizovateli, jak dokáže provoz zajistit. Zákon o sociálních službách, který by tuto situaci měl vyřešit, se připravuje již několik let a je stále v nedohlednu. Populace stárne a ne každá rodina se o svého rodiče či prarodiče může dnes postarat doma. Proto se domnívám, že volba postavit v našem městě domov důchodců byla správná. Chápu však, že zajistit jeho provoz je velmi obtížné a přináší spoustu problémů.

 

Bohužel musím konstatovat, že většina Vašich argumentů, které jste použil ve vašem článku, jsou chybné nebo minimálně zavádějící a nepřesné. Píšete, že finance na dovybavení domova důchodců nebyli v rozpočtu města. Ale právě z těchto důvodů jsem nechal ustavit speciální komisi za účasti odborníků a zastupitelů města, aby prověřila potřebnou částku na dovybavení, která činila 7260 tis. Kč a tato částka byla zmíněnou komisí potvrzena jako objektivní. Komise dále doporučila rozdělit jednorázové náklady od nezbytně nutných až po méně nutné a v těchto intencích domov důchodců v současné době hospodaří. Dále rada města rozhodla, že při obsazování lůžek budou vždy obyvatelé platit, a to z toho důvodu, že je třeba v těchto zařízeních neustále vybavení obnovovat a doplňovat. Odpisová doba činí u výše jmenovaného vybavení 6 let a samozřejmě morální zastarávání je ještě daleko rychlejší. Musíme si uvědomit, že v našem domově důchodců jsou a budou lidé inkontinentní, nesoběstační a vysokého věku. ­

                                                          -2-

                       

Dále si Vás dovoluji upozornit na skutečnost, že veškeré zdravotnické pomůcky, kterými je domov důchodců postupně vybavován, jsou neobyčejně drahé. V našem domově důchodců budou žít i lidé s Alzheimerovou chorobou, u nichž je péče velmi náročná jak na kvalifikaci personálu, tak na materiální zabezpečení péče.

Přijatý kontokorentního úvěr bude jen jakýmsi provozním a investičním polštářem, aby se vůbec mohl domov důchodců provozovat. O tomto rozhodlo dle zákona o obcích zastupitelstvo města. Co se týče Vaší pasáže ohledně sponzorského daru dovoluji si vás upozornit, že dle konzultací jak s metodickými orgány, tak s pracovníky ministerstva, vše probíhá v souladu se zákonem č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu § 15, odst. 8, případně § 20 odst. 8. Dar je přijímán na základě darovací smlouvy, která je v souladu s tímto zákonem a je k nahlédnutí na sociálním odboru Městském úřadu v Roudnici n. L. Smlouva je taktéž akceptována finančními úřady v tom smyslu, že na základě této darovací smlouvy může dárce snížit svůj roční základ daně. O tento dar je klient požádán a není samozřejmě na něj činěn žádný fyzický ani psychický nátlak. Vzhledem k tomu, že město přispívá na služby o seniory každý rok nemalou částkou ze svého rozpočtu, mohou méně majetní občané využít dalšího sortimentu služeb, jako jsou například domovy s pečovatelskou službou, sociální byty, případně Charita. Je třeba si uvědomit, že náš domov důchodců je špičkové zařízení na úrovni obdobných zařízení v zahraničí a tudíž je provozně i vybavením, dražší. Myslím si ale, že částka 55 tis. Kč je na úrovni obdobných zařízení v České republice a rada města navíc přijala usnesení podle kterého občanům, kteří měli v Roudnici n. L. trvalé bydliště k 1. 9. 2003 poskytne město jednorázově při přijetí do domova důchodců částku 10 tis. Kč a těm, kteří vrátí městu byt, vyplatí dokonce částku celou, tzn. 55 tis. Kč. Již několik roudnických občanů tuto možnost využilo.

 

V zahraničí je hrazení služeb běžné a naprosto nemohu souhlasit s Vaším tvrzením, že je dobré, aby žádný důchodce nemusel zaplatit ani korunu. Často přece dochází k tomu, že rodiče převedou dům na některého potomka a ten, vlastnící nově několikamilionový majetek, není ani ochoten zaplatit svým rodičům zařízení, kde by důstojně mohli žít. Dochází pak k tomu, že prostřednictvím daní nás všech daňových poplatníků, vlastně "sponzorujeme" toto nemravné a neetické chování potomků. Musíme si uvědomit, že doba socialismu, kdy vše bylo relativně zadarmo, se již doufám nevrátí.

Pokud se domníváte, že město případně jeho představitelé něco tunelují, musím Vás upozornit na skutečnost, že podle trestního řádu máte oznamovací povinnost vůči orgánům činným v trestním řízení. Dále si Vás, dovolím upozornit na skutečnost, že město jako takové má velké množství nezávislých kontrolních mechanismů od zastupitelstva města, radu města, kontrolní a finanční výbory až po zajištěnou vnitřní kontrolu auditory.

 

 

 

 

 

                               .

 

                                                                   -3-

 

Výstavba důstojného domova důchodců stála obec nemalé úsilí a je velká škoda, že Váš článek práci zastupitelů, radních, ať už minulých či současných, degraduje tímto disgustujícím způsobém. Sponzorské peníze město neprojí, ale budou v souladu s darovacími smlouvami použity výhradně pro dovybavení domova a zpříjemnění života našich seniorů.

 

Velmi nás taktéž mrzí, že nemáme možnost se vyjadřovat k těmto článkům o našem městě paralelně se stěžovateli, tak jak to bývalo dříve v Dnešním Litoměřicku zvykem a musíme tak činit až takto se zpožděním, čímž se mnohdy dostávají našim občanům zkreslené a zcela nekorektní informace.

 

 

 

Zdeněk Kubínek

 

Vážený pan

Jiří Krejza ml.

Dr. Slavíka 1515

 413 01 Roudnice n.L.