Více o diskriminaci seniorů v ČR na www.duchodci.webz.cz

Článek z časopisu Ring č.16 úterý 13.4.2004. Před půl rokem se o tomto případu psalo 29.10.2003.

 

Kolik stojí důstojné stáří ?

Osm tisíc korun měsíčně za pobyt v domově je pro naše seniory trochu moc, nemyslíte?

 

Nová moderní budova je plná světla a květin, pokoje vybavené hezkým nábytkem, k dispozici jsou kavárna kuřárna, klub i dílny a usměvavé sestřičky splní každé přání. Sci-fi? Ne, to je realita. Jsme v Domově pro seniory v Roudnici nad Labem.

 

V přízemí prvního ze dvou ob­jektu  jsou ošetřovatelské pokoje, kde se nacházejí ležící obyvatelé, kteří vyžadují pomoc sestřiček. Nahoře a v druhé budově zařízení funguje jako pečovatelský dům. I tam zdravotní sestry ochotně zajdou, pokud někdo potřebuje převaz, případně injekci. Domov vybudoval městský úřad a v sou­časné době zde najdeme kolem 140 lidí.

 

Bála se samoty

Jeden z pokojů v patře obývá paní Irena. Po manželově smrti se cítila sama, proto se roz­hodla pro domov důchodců. "Bohužel to ne­bylo jednoduché. Pocházím z vesnice, a pro­tože náš obecní úřad před lety nepřispěl Roudnici na vybudování domova s pečova­telskou službou, nemělo ani smysl žádat o umístění. Nevyhověli by mi," vysvětluje sta­rá paní. "Na církevní domov se čeká kolem tří let. Když jsem zjistila, že město postavi­lo tenhle zbrusu nový dům a byla tu volná místa, hned jsem o jeden pokoj zažádala. A udě­lala jsem dobře. Výborně tu vaří, když jsme nemocní, nosí nám jídlo," pochvaluje si a do­dává: "Starají se i o zábavu. V jídelně byl maš­karní ples, taneční škola pro dospělé, chodí sem za námi děti ze školy a vždycky připra­ví besídku. Slavili jsme tu i Mikuláše a Štěd­rý den."

 

Obětovaly celoživotní úspory

Samota trápila i paní Jarmilu, když ji opus­til manžel. "Navíc mám velikou zahradu, na kterou jsem už nestačila," přiznává. "Proto jsem nechala dům vnučce a jsem tady. Ne­bylo to lehké rozhodnutí. Musela jsem slo­žit vstupní poplatek 55 tisíc a 8 tisíc měsíč­ně zaplatím za zdejší pobyt. Je to hodně, ale co jiného jsem mohla dělat?" ptá se.

Celoživotní úspory obětovala také paní Pavla. Špatně vidí, nemohla už téměř nic dělat, a tak se celá rodina i sousedi v domě snaži­li najít místo v jakémkoliv domově důchodců, ale bezvýsledně. Tady prý pookřála, protože může být celý den mezi lidmi. ,,Měla jsem krásný byt na Černém Mostě, ale byla jsem v něm pořád sama. Bylo štěstí, že jsem měla na to, abych si mohla zaplatit tohle bydlení," říká. Našla si tu prý kamarádky, se kterými může trávit volný čas.

 

 Kam půjdeme?

Trochu jiný případ jsou manželé Věra a Ja­roslav, kteří zde tráví první měsíc. K dispo­zici mají byteček se dvěma pokoji a malou kuchyňkou. "Trpím depresemi, poprvé se objevily před šesti lety a o loňských Váno­cích se vrátily," svěřuje se paní Věra. "Mě­li jsme baráček na Českolipsku a já najednou nemohla nic zvládnout. Dcera musela jezdit každý víkend z Prahy, aby nám navařila a uklidila. Je jí už pětapadesát a dost ji to zmá­halo. V červnu se mi udělalo lépe, tak si nás dcera vzala na chaloupku u Příbrami. Tam se ale musí všechno předělat, proto jsme mini­málně na rok měli jít někam jinam." Nejprve zvažovali, že by paní Věra šla do domo­va důchodců v Dobříši a muž by za ní jezdil. ,,Jenže tam se čeká na umístění i sedm let Pak dcera objevila tohle. Protože je to přece jen dál, jsme tady oba."

 

Chaloupku prodali

Chaloupku nakonec museli prodat. "Bylo to smutné, táta se synem se na ní dřeli třicet let. Potřebovali jsme ale peníze. Pod­mínkou umístění bylo složit 110 tisíc a šest­náct platíme každý měsíc. Na to by naše důchody nestačily. Já pobírám jenom 5400 a manžel 7300 korun. Něco si necháváme, tak jsme zbylé peníze z prodeje baráčku pře­vedli na účet a z toho se dorovnává poplatek za pobyt," vypočítává žena a dodává, že něco stojí i benzin do auta, které dostali od dcery, aby mohli jezdit za dětmi. "Víte, ne­ní to jednoduché, muž byl celý život zvyklý něco dělat, špatně snáší zahálku. Těším se

už na jaro, pan ředitel slíbil, že nechají udělat zahrádky, kde můžeme chovat třeba králíčky, nebo třeba morčata. Hned bude vese­leji." Uvažuje se prý i o psech, kteří by pobyt v domově zpříjemnili.

 

Přestože se personál sna­ží splnit všechna přání, která pravidelně předná­šejí členové místní sa­mosprávy, a většina čes­kých seniorů by si mohla nechat o takovém bydle­ní jen zdát, faktem je, že pětapadesát tisíc korun zápisného a osm tisíc mě­síčně je na poměry na­šich důchodců opravdu moc. Někteří ze zdejších obyvatel se proto museli zbavit všeho, co budova­li celý život, aby si zajis­tili důstojné stáří. Městští radní sice tvrdí, že v případě zápisného jde o tzv. dobrovol­ný dar, ale uvážíme-li, že jinou možnost roudničtí senioři neměli, o nějaké dobrovolnosti se mluvit nedá. "Když zaplatím osm ti­síc měsíčně, zbývá mi necelých 400 korun," přiznala jedna ze zdejších 'babiček. To za­stupitele příliš nezajímá, musí se přece cho­vat tržně. Čas však neúprosně letí a jednou se v podobné situaci mohou ocitnout sami. Vrátí jim to jejich nástupci?

Text a foto: JAROSLAV NOVÁK