Více o diskriminaci seniorů v ČR na www.duchodci.webz.cz

Článek vyšel v Právu v sobotu 28.2.2004. O nemorálnosti zastupitelů a radních se také psalo 29.10.2003 v Deníku Litoměřicko.

 

Chtějí-li do domova důchodců, musí dát 55 tisíc

Vlastní zpráva

     V novém a zároveň jediném domově důchodců v Roudnici nad Labem musí senioři či jejich příbuzní před přijetím zaplatit z rozhodnutí města dobrovolně dar 55 tisíc Kč.

     Vedení radnice ve sponzorství příštích klientů nevidí nic divného, a už vůbec ne nemorálního, Jiného názoru jsou ovšem ředitelé domovů  důchodců prakticky v celé republice.

     „Nemorální je, když babička nechá byt nebo domek dětem a ti se o ni poté odmítnou starat a doufají, že to za ně udělá stát nebo město. Z ministerstva sociálních věcí a zdravotnictví máme vyjádření, že průměrně na klienta v domově vychází částka 13 000,-Kč měsíčně, z toho 5400 platí stát. Domovy, které zřizuje kraj dostávají dorovnání. My ne, proto žádáme příbuzné seniorů o dorovnání do skutečných nákladů formou daru, abychom nehospodařili se ztrátou,“ obhajuje rozhodnutí rady starosta Roudnice Zdeněk kubínek (ODS).

     „V žádném případě nepožadujeme jakékoli dary. Jestli to někde dělají, pak je to strašné,“ řekla ředitelka Domova důchodců na ústecké Severní Terase Silvie Procházková. „Nikdy jsem se s touto praxí nesetkala ani u svých kolegů z jiných ústeckých domovů,“ doplnila ředitelka zařízení majícího 176 stálých lůžek.

 

Jde o vnitřní vybavení

     Celkové náklady na stavbu domova důchodců v Roudnici byly podle radnice 147 milionů korun. Do těchto prostředků nebyly zahrnuty náklady na vnitřní vybavení objektů, zdůvodňuje poplatek vedení města. Zřizovatelem je město Roudnice nad Labem, provozovatelem příspěvková organizace města Podřipská nemocnice s poliklinikou. Státní dotaci na provoz domova čerpá město jako zřizovatel.

     „Nevybíráme peníze pro vlastní obohacení, ale proto, abychom mohli dovybavit domov důchodců. V individuálních sociálních případech samozřejmě vyjdeme klientům vstříc,“ řekl Právu radní Josef Krajník (nez.), který působí také v Podřipské nemocnici s poliklinikou.

 

Ojedinělý případ

    Případem sponzorských darů v roudnickém domově důchodců se zabýval i krajský úřad. „Kontrola z krajského úřadu neshledala žádné pochybení ze strany roudnické příspěvkové organizace,“ potvrdil Právu ředitel krajského úřadu Jiří Kubricht.

    V ostatních krajích považují postup roudnické radnice za naprosto ojedinělý. „S žádným takovým případem jsem se nesetkala,“ ujistila Právo pracovnice odboru sociálních věcí brněnského magistrátu Michaela Kalová.

    Sponzorské dary nejsou podmínkou pro přijetí do domovů důchodců ani v hlavním městě, kde jsou čekací listiny z republiky nejdelší. O přijetí do tohoto zařízení zde rozhoduje magistrát. „Přihlížíme např. ke zdravotnímu stavu, doporučení městské části,“ vypočetla některá kritéria radní Hana Halová (ČSSD). Když někdo peníze nabídne, rozhodně nemá přednost při získání lůžka, ujistila.

     „Přijímání sponzorských darů je nejen nemorální, ale navíc odporuje právnímu předpisu upravujícímu přijetí důchodce do do ústavu,“ sdělil Právu pracovník kanceláře ústeckého primátora Milan Knotek s tím, že kritéria jsou hlavně sociální a zdravotní. To Právu potvrdili ve většině dotázaných zařízení pro seniory.

     „Uvolněná místa se přidělují hlavně na základě zdravotního stavu žadatelů a pořadník může ovlivnit jen to, když se o starého člověka nemá kdo postarat,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky Domova důchodců v olomouci – Chválkovicích Taťána Hutáková.

     Podle českobudějovického primátora Miroslava Tettera (KDU-ČSL) jsou domovy důchodců zařízeními, které postavilo město v rámci svého sociálního programu. „Umístění žadatelů se řídí přesně stanovenými kritérii, tj. zdravotním stavem uchazeče a nemožností zajostit si potřebné služby,“ řekl Právu Tetter a dodal, že pouze v případě, kdy dotyčný užíval městský byt, jej vrací zpět městu, což je logické.

     „Máme však i případy, kdy do domova důchodců odchází pouze jeden z manželů a druhý v bytě dál zůstává. Pak se samozřejmě na nájemní smlouvě nic nemění. Rozhodně ale od žádného ze seniorů nepožadujeme finanční dar, bylo by to podle mne i nemorální,“ zdůraznil primátor.

       „Ani po movitějších klientech není možné požadovat vyšší platbu za pobyt a služby v domově důchodců, než určuje příslušná vyhláška,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví hranické radnice Anna Sommerová.

       

Radní Krajník opomněl dodat, že sice působí v Podřipské nemocnici, ale ne v příspěvkové organizaci, která provozuje domov, ale v jeho soukromé Podřipské nemocnici s poliklinikou s.r.o. Obě organizace mají totiž stejný název. Právě on prosadil na radnici aby domov nakupoval veškeré služby od jeho organizace s.r.o. , zavádějící podobné názvy matou občany a nikdo neví kdo je provozovatel, rozhodně ne pan Krajník, ale město Roudnice.