Více o diskriminaci seniorů v ČR na www.duchodci.webz.cz
Hejtman věc předal panu Kubrichtovi, který se jasně nevyjadřuje jdeli o porušení zákona či nikoli. Dokonce píše „ při zahrnutí maximální částky příplatku za bezmocnost 1 740,- Kč je příjem domova důchodců od klienta celkem 8 247,- Kč měsíčně“, čímž chce říci, že je možné plati 8000,- Kč. Jenže 1740,- Kč dostává senior od státu a nikoli z vlastní kapsy a v dopise jasně píši, že dorovnání do 8000,- Kč za měsíc musí platit senior darem. Takže proč to Kubricht záměrně takto zkresluje a neučiní nápravu ve vydírání důchodců ihned. Více v dopise z 8.12.03 bod č.31-35,40.

 

ÚSTECKÝ KRAJ

Ing. Jiří Kubricht ředitel Krajského úřadu

Ústí nad Labem 7.1.2004 Č. j.: 2234/2004

Vážený pane,

reaguji na Váš dopis, ve kterém upozorňujete na nejasnosti v provozování Domova důchodců v Roudnici nad Labem.

Město Roudnice nad Labem je majitelem objektu domova důchodců v Roudnici nad Labem, který svěřilo do správy své příspěvkové organizaci Podřipská nemocnice s poliklinikou

-k zajištění rezidenčních služeb pro seniory.­

Příspěvková organizace je samostatný právní subjekt, který zajišťuje služby prostřednictvím svých zaměstnanců nebo dodavatelsky - nákupem služeb od jiných právních subjektů. Druh nakupovaných služeb není žádným zákonným předpisem vymezen. Zřizování příspěvkových organizací obce je upraveno zákonem Č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákonem Č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů.

Pravidla poskytování sociálních služeb v zařízeních sociální péče jsou vymezena zákonem č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 114/1988 Sb., o působnosti orgánů ČR v sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. Na uvedené zákonné normy navazují pak prováděcí vyhlášky MPSV č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon o působnosti orgánů České republiky v sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, č. 82/1993 Sb., o Úhradách za pobyt v zařízeních sociální péče, ve znění pozdějších předpisů a č. 83/1993 Sb., o stravování v zařízeních sociální péče, ve znění pozdějších předpisů.

Provozní náklady na 1 lůžko v domově důchodců jsou v každém zařízení sociální péče různé, vyplývají ze skutečně vynaložených nákladů na klienta. Dle dostupných statistik se pohybují v relaci 150-200 tis.Kč na 1 klienta na 1 rok.

Zákonem stanoveným příjmem domova důchodců  je dotace ze státního rozpočtu a úhrada klienta dle výše uvedených vyhlášek.

 

Roční dotace ze státního rozpočtu na I místo v domově důchodců činila v roce 2003 60472,- Kč v roce 2004 činí 63 608,- Kč. Maximální úhrada klienta za celoroční pobyt v zařízení s nejvyšší stravovací jednotkou a navýšením částky za ubytování o 30 % činí 6507,- Kč. Při zahrnutí maximální částky příplatku za bezmocnost 1 740,- Kč je příjem domova důchodců od klienta celkem 8 247,- Kč měsíčně.

Z uvedeného vyplývá, že klient může platit měsíční úhradu v domově důchodců vyšší jak 8000 Kč. Rozpis jednotlivých položek za stravu, ubytování a nezbytné služby je uveden v odůvodnění rozhodnutí o úhradě. Nezbytnými službami se rozumí úklid, praní a vaření (§ 1 odst. 1, bod c, vyhl.č. 82/1993 Sb., o úhradách, ve znění pozdějších předpisů).

Ostatní příjmy organizace tohoto typu nejsou zákonem stanovené, ale jsou obvyklé a jsou významným zdrojem financování provozu zařízení sociální péče. Jedná se o příspěvek zřizovatele a provozovatele zařízení (obec, kraj), dary fyzických a právnických osob, případně výnosy z doplňkové činnosti organizace.

Postup ve správním řízení při přijetí a stanovení úhrady za pobyt paní Marie Krejzové vedeném Městským úřadem Roudnice nad Labem, který v dopise uvádíte, byl prověřen pracovnicemi odboru sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s podaným odvoláním

   proti vydaným rozhodnutím o přijetí a úhradě za služby. Výsledkem je změna rozhodnutí o přijetí­

p. Marie Krejzové do Domova důchodců v Roudnici nad Labem, vydaná Krajským úřadem Ústeckého kraje a zrušení rozhodnutí o úhradě p. Marie Krejzové a navrácení věci Městskému úřadu v Roudnici nad Labem k novému projednání a rozhodnutí.

Závěrem sděluji, že ve věci usnesení Rady Města Roudnice nad Labem k úhradě vstupního poplatku byl dán podnět legislativně právnímu odboru Krajského úřadu Ústeckého kraje k zahájení výkonu dozoru dle § 124 zákona Č. 12812000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.

S pozdravem

Vážený pan

Jiří Krejza ml.

Dr. Slavíka 1515

413 O 1 Roudnice nad Labem